Co to jest canonical i jak działa?

Canonical i jego definicja

Canonical, nazywany również jako tag karłowatości jest elementem umieszczanym na stronie internetowej, który informuje wyszukiwarki o pierwotnej wersji zawartości, która powinna być uwzględniana w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie tego tagu w strukturę witryny zapobiega powielaniu treści i pomaga poprawić pozycjonowanie strony.

Zasada działania canonical

Canonical jest kolejnym sposobem na zapewnienie, że Twoja strona internetowa jest zgodna z wytycznymi Google. Gdy strona posiada wiele adresów URL, a treść jest niemal taka sama, przeglądarki nie będą w stanie samodzielnie zdecydować, która jest najważniejsza. Dlatego konieczne jest wprowadzenie canoniocal, który pozwoli na wskazanie pierwotnego źródła informacji.

W przypadku, gdy w Twoim sklepie internetowym występuje podwójne lub podobne adresy URL dla produktów, należy wstawić canonical na stronach produktów, tak aby nie powielać treści i uniknąć problemu duplicate content. Dzięki temu żaden adres produktu nie jest odrębnie indeksowany i każde odwołanie przekieruje na pierwotną stronę.

Przykłady użycia canonical

Witryna w języku angielskim i polskim, na której dany tekst dostępny jest w dwóch wersjach tłumaczenia, jest doskonałym przykładem użycia canonical. W tym przypadku należy podejść do kwestii powielania treści z właściwą precyzją.

Kolejnym przykładem będzie blog, na którym jedna treść dzielona jest na wiele części. Aby osiągnąć najlepsze wyniki w zakresie pozycjonowania, warto dodać tag canonical do każdej części bloga, wskazując jednocześnie adres URL oryginalnego artykułu.

Potencjalne problemy związane z canonical

Zbyt łatwe stosowanie canonical może prowadzić do problemów na stronie i zły wpłynąć na jej pozycjonowanie. Przykładowo, jeśli strona korzysta z niepoprawnych adresów URL, wprowadzenie tagu canonical może skutkować sytuacją, w której nie będzie indeksowana w odpowiednich wyszukiwarkach.

Podsumowując, canonical umożliwia uniknięcie problemów związanych z duplikowaniem treści na twojej stronie, co z pewnością wpłynie korzystnie na jej pozycje w wyszukiwarkach. Dlatego warto pamiętać o umieszczaniu tagu canonical na swojej stronie, a także używać go z umiarem i ostrożnie.

Udostępnij

Popularne Posty

Tags Cloud