Wprowadzenie do znaczników HTML – czym są i jak działają?


Wprowadzenie do znaczników HTML – czym są i jak działają?

Co to są znaczniki HTML?

Znaczniki HTML są podstawowym elementem języka programowania HTML. Pozwalają one na opisanie struktury i zawartości dokumentu internetowego. Każdy znacznik HTML składa się z nazwy otwarcia, nazwy zamknięcia (opcjonalnie), a także może zawierać różne atrybuty. Znaczniki rozpoczynają się od znaku „<", a kończą znakiem ">„.

Jak działają znaczniki HTML?

Znaczniki HTML pełnią rolę informacyjną, definiującą sposób interpretacji danych przez przeglądarkę internetową. Znacznik może mieć wpływ na wyświetlanie tekstu, obrazów, linków oraz innych elementów na stronie. Przeglądarka interpretuje znaczniki HTML i w odpowiedni sposób renderuje zawartość na ekranie użytkownika.

Przykłady znaczników HTML

Przykłady znaczników HTML to między innymi:

– Znacznik „

” służy do oznaczania akapitów tekstu. Tworzy pusty wiersz przed i po zawartości.
– Znacznik „” służy do tworzenia odnośników. Może zawierać atrybuty takie jak „href” określający adres URL, na który ma prowadzić odnośnik.
– Znacznik „” służy do wyświetlania obrazków na stronie. Ma atrybuty takie jak „src” określający adres obrazka oraz „alt”, który definiuje alternatywny tekst w przypadku, gdy obrazek nie może być wyświetlony.
– Znacznik „

” do „

” służy do tworzenia nagłówków o różnym poziomie ważności. „

” oznacza nagłówek najważniejszy, a „

” najmniej ważny.

Podsumowanie

Znaczniki HTML stanowią podstawę struktury i wyglądu stron internetowych. Poprawne ich użycie jest kluczowe dla zapewnienia czytelności i funkcjonalności witryny. Znaczniki HTML pozwalają na precyzyjne definiowanie różnych elementów strony, takich jak tekst, obrazy, odnośniki i wiele innych. Ważne jest zrozumienie roli i funkcji poszczególnych znaczników, aby móc tworzyć przejrzysty i przyjazny dla użytkownika kod HTML.

Udostępnij

Popularne Posty

Tags Cloud